Ropucha Zielona
Cecha charakterystyczna:
Płaz o chropowatej, suchej skórze i szarym grzbiecie z licznymi zielonymi plamami. Porusza się skokami.
Opis:
Ciało długości do 14cm, zwykle nie więcej niż 10cm, masywne, lecz delikatniejsze niż u ropuchy szarej. Boczne brodawki na skórze karminowoczerwone, brzuch w ciemnoszare plamy. Gruczoły jadowe z tyłu głowy, słabo widoczne.
Sposób życia:
Zamieszkuje tereny ciepłe i suche, zazwyczaj płaskie, wybiera miejsca nasłonecznione – np. rżyska, zbocza jarów, piaskownie, żwirownie, łąki, przydroża, nasypy kolejowe. Prowadzi nocny tryb życia, bywa aktywna także w dzień. Podobnie jak grzebiuszka potrafi zakopywać się w miękkiej ziemi lub zajmować nory innych zwierząt. Odżywia się bezkręgowcami, zwłaszcza owadami. Wydaje melodyjne, wysokie trele podobne do głosu kanarka. Zimuje od października do kwietnia w wykopanej przez siebie kryjówce. Do godów przystępuje pod koniec kwietnia lub w maju. Skrzek uformowany jest w kilkumetrowy sznur zawierający 10-12tyś jaj, przylepionych do roślin wodnych. Kijanki bardzo małe, w odróżnieniu od ropuchy szarej nie tworzące stad.
Występowanie i zagrożenia:
Dość częsta na całym niżu Polski i w niższych położeniach górskich, lecz rzadsza od ropuchy szarej. Ogólny zasięg obejmuje Europę środkową, południową i wschodnią oraz Afrykę północną i zachodnią część Azji. Zagrożeniem jest zasypywanie małych zbiorników wodnych, rekultywacja nieużytków, a przede wszystkim budowa dróg bez odpowiednich przepustów.
Ciekawostki:
Ropucha zielona ma silny instynkt migracyjny. Po latach przebywania na danym terenie, znaczna część populacji może w ciągu jednej nocy podjąć poszukiwanie nowego miejsca życia. Dlatego dla ochrony gatunku szczególnie ważne jest zabezpieczenie dróg wędrówek, tak aby istniała sieć połączeń między sprzyjającymi biotopami.
This entry was posted on Wednesday, April 14th, 2010 at 3:30 pm and is filed under Chronione zwierzęta. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.